Strach jako cesta k osobní síle

O čem je seminář?

 

Každý z nás v rámci svého života zažívá strach, mnozí se s touto emocí dokonce setkávají několikrát za den. Existují však rozdíly mezi námi v tom smyslu, jak svůj strach prožíváme a jak na něj reagujeme.

 

Za mě osobně je to také hodně o postojích, tzn. o našich postojích k sobě, k druhým lidem, k situacím, které se nám v životě dějí a tedy i ke světu celkově. 

S našimi postoji a myšlenkami se pak pojí jisté emoce, a jak známo, existuje přímá souvislost mezi emocemi a nemocemi. 

Emoce (v tomto případě emoce strachu) však nejsou to, co nám komplikuje život, ne tedy ve chvíli, kdy s nimi umíme pracovat. Kdy je umíme u sebe uvidět a vyjádřit způsobem, který neubližuje nám, ani našemu okolí. Toto se ale bohužel nikde neučí. 

Nejběžněji používáme tři strategie reakcí na vnější, pro nás nepříjemné, podněty - útok, útěk a ustrnutí. Tyto reakce jsou shodné s reakcemi zvířat na situace, které vyhodnotí jako více či méně ohrožující. 

 

 

U lidí však v běžných denních situacích tyto strategie nejsou funkční nebo jen zcela minimálně. Občas navíc vedou i k prohloubení problému namísto jeho vyřešení, či k jeho odsunutí na pozdější čas. Mnoho z nás tak žije se svou zátěží a potlačeným strachem dál a jen čekají, kdy se opět probudí k životu. Obvyklou reakcí je pak vybití si nahromaděných emocí na druhých lidech, případně sami na sobě, což se podepisuje na neustále se zhoršujícím zdravotním i psychickém stavu. 

 

Tyto destruktivní změny jsou zpočátku málo viditelné, jsou pomalé a postupné a mnoho z nás má tendenci je roky přehlížet. Časem se však každý takový jedinec dostane do bodu, kdy už nebude moci namlouvat sám sobě, že je vše v pořádku. Kdy už mu tyto stavy budou zasahovat do osobního, vztahového či pracovního života, případně kdy již jeho tělo začne vypovídat službu. 

 

                       

Faktem je, že naše fyzické tělo je poměrně odolné a roky dokáže snášet naše macešské chování k němu i sama k sobě celkově. Pokud už se ale s tělem něco děje, lze říci, že je to alarmující signál nejvyšší instance značící, že již dlouho překračujeme své vlastní hranice. 

 

Co je cílem semináře?

 

Mimo tří zmíněných reakcí na zátěžové a strach vyvolávající situace existuje ještě jedna možnost, jak na strach reagovat.

Ukážeme si tedy společně, jak lze na strach nahlížet z jiného úhlu, jak tuto energii můžeme pochopit a také uchopit a nalézt tak díky tomu sílu a potenciál pro svůj další růst.

Také si ukážeme, jak náš život ovlivňuje, pokud svůj strach potlačujeme a naopak, pokud jej přijímáme a nepopíráme jeho přítomnost. Říká se totiž, že vše, co v životě potlačujeme, nás tlačí a vše, před čím utíkáme, nás stejně vždy dožene. Co to však tentokrát zkusit jinak? Možná překvapivě zjistíte, že podívat se strachu do očí není ani zdaleka tak děsivé a únavné, jako před ním dlouhodobě utíkat. A možná v něm dokonce společně budeme schopni najít obrovský tvořivý potenciál, který v sobě tato energii nese.

 

Datum a místo konání semináře: Aktuální termíny seminářů a přihlášky

Co si vzít se sebou: Pohodlné oblečení, blok a psací potřeby. Oběd je možné si dát v přilehlé restauraci.

Cena: 1500,- Kč/os., (místo je rezervováno až po úhradě platby 1500,- Kč na účet č.: 670100-2216368815/6210)

Do zprávy pro příjemce uveďte celé Vaše jméno.

 

Přihláška: na přihlašovacím formuláři - viz níže, případně na mailu l.burianova@seznam.cz.

 

S úctou

Mgr. Lenka Burianová

psycholog, kouč a lektor

www.cestouduse.cz

 

Přihlášení na akci

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: