Vztahy jako učitelé

Některé "vztahy" jsou opravdu dobré jen k tomu, aby nám ukázaly, "jak ne".  Je to dobrý učební materiál, který často přichází poté, co jsme některé předchozí zkušenosti neuměli docenit. Inu, kdo maluje čerta na zeď v jednom vztahu a osočuje partnera, v následujícím se s tím "čertem" dost možná potká osobně...to aby lecco pochopil. Lze to ale brát jako dobrou zkušenost, a tak vztahům s "čerty" - až nám dojde, s kým máme tu čest, poděkujme a nechme je jít. Byli spíše našimi učiteli, naší lekcí...než partnery.

Hodnotný vztah je oboustranně vyvážený, zisky i výdaje jsou na obou stranách zhruba stejné. Vztahy s manipulátory jsou oproti tomu poměrně jednostranné. Jeden má zásadně navrch a nehodlá na tom nic měnit, ačkoli se to bude snažit na nás nahrát tak, jako že je to jinak, že přeháníme, oni se přece tak snaží...tak nač že si to vlastně stěžujeme? Uměle ve nás vyvolávají pocit viny a vlastní nedostatečnosti, kterým nás drží v šachu... Někdy si bláhově myslíme, že se změní, že naše láska je zázračně vyléčí. A jaká láska vlastně? Často zaměňujeme lásku s citovou závislostí a strachem být sám. 

Láska je svobodná a stejné přitahuje stejné. Jak si někdo, kdo miluje může přitáhnout do života manipulátora, který ze své podstaty ve skutečnosti milovat neumí? No, nemůže přece.  A tak dejme vale takovým vztahům a naučme se nejprve milovat sami sebe a až pak druhé. Naučme se být sami se sebou a především se naučme být sami sebou, poznávejme, kdo jsme....kdo doopravdy jsme a co chceme.

 

S úctou

Mgr. Lenka Burianová, psycholog